Достапни линкови

logo-print

Инспектори на ОН во посета на Сирија


Обединетите нации објавија дека експерти на светската организација ќе ја посетат Сирија за да ги истражат наводите дека се употребува хемиско оружје во судирите меѓу безбедносните сили и бунтовниците во таа земја. Генералниот секретар Бан Ки Мун изјави дека сириската влада формално прифатила да соработува со мисијата. Во изјавата се наведува дека сириската влада се согласила инспекторите да престојуваат две недели и оти на тимот ќе му биде дозволено да ги посети градовите за каде што има наводи дека се употребувало хемиско оружје. Британија, Франција,Германија и САД ги обвинуваат владините сили дека користат хемиско оружје. Владата ги отфрла таквите обвинувања и посочува дека бунтовниците користат хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG