Достапни линкови

logo-print

Доктори без граници се повлекува од Сомалија


Меѓународната организација Доктори без граници соопшти дека прекинува со активностите во Сомалија поради тоа што членовите на групата се честа мета на напади. Во соопштението е наведено дека повлекувањето на мисијата се должи на зголемени ризици за работа. Ваквата одлука негативно ќе се одрази на илјадници лица во сиромашниот регион на кои им е потребна медицинска грижа.
XS
SM
MD
LG