Достапни линкови

logo-print

Расте бројот на загинати во Египет


Бројот на загинати во интервенцијата на полицијата во Каиро се искачи на најмалку 56 лица. Безбедносните сили со армирани возила интервенираат за растурање на камповите на подржувачите на отстранетиот претседател Мухамед Морси, кого армијата го тргна од власт на 3 јули. Се известува дека плоштадот Нахда е под контрола на воената власт. Немирите продолжуваат на поголемиот плоштад Раб ал Адавија. Медиумите јавуваат дека полицијата се судрила сдо демонстранти во уште неколку градови низ земјата.
XS
SM
MD
LG