Достапни линкови

logo-print

Различни информации за бројот на загинати во Каиро


Различни проценки се објавуваат во врска со бројот на загинати во Каиро во интервенцијата на полициските сили за растурање на камповите на подржувачите на отстранетиот претседател Мухамед Морси. Муслиманското братство процени дека стотици невооружени демонстранти биле убиени, додека од министерството за здравство соопштија дека 13 лица загинале а 67 се повредени. Според државната институција, петмина од загинатите се полицајци. Европската унија и Германија апелираа до сите страни да се воздржат од насилство.
XS
SM
MD
LG