Достапни линкови

logo-print

Еврозоната излезе од рецесија


Еврозоната во вториот квартал од годинава излезе од рецесија по 18 месечен пад на стопанската активност, потврдија денеска објавените податоци на европската агенција за статистика Еуростат. Во 17 земји на еврозоната во тој период бил забележан раст од 0,3 насто во однос на претходниот квартал. Најголеми засулги за растот има Германија чија стопанска активнсот порасна за 0,7 проценти.
XS
SM
MD
LG