Достапни линкови

logo-print

Потврдено киднапирање на пратеничка во Авганистан


Авганистанските власти потврдија дека пратеничката во парламентот Фариба Ахмади Какар била киднапирана во текот на викендот кога патувала во централната провинција Гази. Се прецизира дека во операција на безбедносните сили биле ослободени нејзините три деца, но не и пратеничката, бидејќи таа била држена на друга локација. Локалната полиција соопшти дека киднаперите бараат ослободување на четворица талибански затвореници. Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид изјави дека тој немал никакви информации за киднапирањето на пратеничката.
XS
SM
MD
LG