Достапни линкови

logo-print

Чешкиот премиер си поднесе оставка


Чешкиот премиер Јири Руснок си поднесе оставка откако минатата недела собранието изгласа недоверба за владиниот состав. Претседателот Милош Земан ја прифати оставката на премиерот и побара од Руснок да не заминува од функцијата додека не се назначи нов премиер. Руснок ја превзема премиерската функција на 10 јули откако неговиот претходник Петр Нечас си поднесе оставка по корупциски скандал.
XS
SM
MD
LG