Достапни линкови

logo-print

САД загрижени поради изградбата на еврејските населби


Џен Псаки

Џен Псаки

САД се сериозно загрижени поради израелската одлука да им дозволи на доселениците да продолжат да градат на палестинска територија и покрај почетокот на нова рунда мировни разговори. Портпаролката на Стејт Департментот Џен Псаки изјави дека Вашингтон не ја прифаќа легитимноста на продолжената активност за населување. Изјавата доаѓа откако израелската влада во неделата дозволи изградба на повеќе од илјада нови домови за еврејските доселеници во Западниот Брег и во Источен Ерусалим.
Утре во Ерусалим треба да продолжат израелско- палестинските мировни разговори под иницијатива на САД и се претпоставува дека ќе биде постигнат договор во рок од 9 месеци, но Вашингтон страхува дека изградбата на нови населби од страна на Израел би можело да го наруши процесот.
XS
SM
MD
LG