Достапни линкови

logo-print

Петиција за нобелова награда за Бредли Менинг


Американска организација за човекови права собра повеќе од 100,000 потписи на петицијата за нобелова награда за војникот Бредли Менинг. Тој е осуден за шпионажа поради обезбедување на тајни документи за порталот „Викиликс“. Групата „Рутс Екшн“ ја предаде петицијата на Нобеловиот комитет во Осло. Според еден од основачите на групата, Менинг успеал да ја скрати војната во Ирак со обелоденување на тајните документи.
XS
SM
MD
LG