Достапни линкови

logo-print

Нови протести во Египет


Подржувачите на отстранетиот египетски претседател Мухамед Морси маршираат низ Каиро во знак на незадоволство од владините најави за растурање на нивните кампови низ плоштадите на главниот град. Демонстрациите следат по за сега неостварените најави на полицијата за растурање на шаторите на демонстрантите. За сега нема информации од полицијата зошто се одлага најавената акција. Повеќе од 250 лица загинаа во бројните судири меѓу полицијата и демонстрантите по отстранувањето на исламистичкиот претседател Морси од власт на 3 јули.
XS
SM
MD
LG