Достапни линкови

logo-print

Нетенјаху успешно опериран


Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска ќе биде отпуштен од болница по успешната операција на кила во текот на ноќта, соопштија израелските власти. Неговите соработници велат дека 63-годишниот израелски премиер е „целосно свесен“ и „се чувствува добро“, но сепак ќе треба да биде неколку денови на одмор за целосно да закрепне. Операцијата го одложи неделниот состанок на кабинетот. Од канцеларијата на Нетанјаху изјавија дека министерскиот состанок сепак ќе се одржи. Се очекува на седницата да биде одобрено ослободување на затвореници во пресрет на уште една рунда на мировни преговори со палестинските власти закажана за 14 август. Со министерскиот комитет денеска ќе преседава израелскиот министер за одбрана Моше Јалон.
XS
SM
MD
LG