Достапни линкови

logo-print

Русија бара Казахстан да забрани увоз на украинско чоколадо


Руската организација за заштита на потрошувачи побара од Казахстан да го забрани увозот на производи од украинската компанија Рошен. Претставник на министерството за здравство во Казахстан изјави дека се тестираат увозните украински производи и се очекува одлука по добивање на резултатите. Руската организација го забрани увозот на украинскиот бренд поради тоа што во млечната чоколада биле отркриени високи концентрации на бензопирен, канцерогена субстанца која се таложи во човековото тело.
XS
SM
MD
LG