Достапни линкови

logo-print

Самарас ќе се сретне со Бан Ки Мун


Грчкиот премиер Андонис Самарас денеска во Њујорк ќе се сретне со генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун со кого ќе разговара за Кипар и името на Македонија, две прашања во кои Светската организација има улога на медијатор. „Катимерини“, денеска пишува дека медијаторот Метју Нимиц пред неколку месеци го предложил името „Северна Република Македонија“, нешто што официјална Атина не го прифаќа, затоа што географската одредница се однесува на државното уредување, а не на името на земјата. Самарас со Бан ќе разговара и за состојбата во поширокиот регион на Балканот.
XS
SM
MD
LG