Достапни линкови

logo-print

Забелешки против новиот ирански министер за правда


Мостафа Поурмохамади

Мостафа Поурмохамади

Групи за човекови права апелираа до новоизбраниот ирански претседател Хасан Рохани да ја повлече номинацијата за министер за правда. Хјуман Рајтс Воч, Репортери без граници и Меѓународната кампања за човекови права соопштија дека номинираниот Мостафа Поурмохамади е обвинет за повеќе злосторства против човештвото. Хјуман Рајтс Воч ја има документирано инволвираноста на новопредложениот министер во убиства на илјадници политички затвореници и атентати на истакнати интелектуалци. Според организацијата, Поурмохамади како министер за правда може да влијае врз истрагата против него.
XS
SM
MD
LG