Достапни линкови

logo-print

Јапонија протестира за кинескиот упад во близина на спорните острови


Министерството за надворешни работи на Јапонија го повика кинескиот амбасадор откако пловни објекти на кинеската влада влегoa во јапонските територијални води во близина на спорните острови.
Според неименуван извор од јапонското министерство за надворешни работи, кинескиот амбасадор рекол дека не може да го прифати протестот на Јапонија.
Овој инцидент претставува најдолг кинески упад во близина на спорните острови кои се наоѓаат во богат риболовен реон и под кои се верува дека постојат огромни природни ресурси.
XS
SM
MD
LG