Достапни линкови

logo-print

Грузија ќе го жртвуваше НАТО за отцепените територии


Грузискиот претседател Саакашвили во пресрет на одбележувањето на петгодишнината од руско-грузиската војна рече дека тој се обидел да го псречи конфликтот предлагајќи Грузија да се откаже од амбициите за влез во НАТО во замена за помош од Москва за Јужна Осетија и Абхазија. Саакашвили соопшти дека неформален самит во Москва тој понудил да му рече не на НАТО подготвен да ги признае руските интереси во Абхазија.
XS
SM
MD
LG