Достапни линкови

logo-print

Северна Кореја нуди повторно отворање на индустриската зона Кесонг


Северна Кореја денеска соопшти дека повторно ја отвора индустриската зона Кесонг за заедничка работа со Јужна Кореја и предложи нови разговори за нормализација на функционирањето на таа зона. Пјонгјанг исто така соопшти дека има ја гарантира безбедноста на јужно-корејците кои ќе ја посетата индустриската зона Кесонг. До ваквото соопштение дојде на само 90 минути откако Јужна Кореја соопшти дека ќе ги обештети фирмите кои работеле во заедничката индустриска зона и оти се размислува за нејзино затворање.
XS
SM
MD
LG