Достапни линкови

logo-print

Намалена затворската казна на Ходорковски


Рускиот врховен суд му ја намали затворската казна на Михаил Ходорковски за два месеци, по жалба на адвокатите на бизнисменот. Согласно одлуката на судот, тој треба да биде ослободен во месец мај 2014 година. Ходорковски е поранешен извршен директор на гигантот за нафта Јукос и пред неговото апсење во 2003 година, тој се сметаше за најбогатиот човек во Русија.
XS
SM
MD
LG