Достапни линкови

logo-print

Талибанците против избори во Авганистан


Лидерот на талибанците Мулах Омар ги нарече претседателските избори во Авганистан трошење на време и побара од народот да не излегува на гласање догодина. Соединетите американски држави и нивните сојузници ги сметаат изборите во април за клучни за стабилноста на земјата, во очи на повлекувањето на меѓународните мировни сили од земјата кон крајот на 2014 година. Учеството на гласачи од етничката група Паштун, кои најмногу ги подржуваат талибанците, се смета за клучно за стабилноста на гласачниот процес.
XS
SM
MD
LG