Достапни линкови

logo-print

САД побараa американците веднаш да го напуштат Јемен


Официјален Вашингтон ги повика американските граѓани веднаш да го напушат Јемен. Претходно јеменската државна новинска агенција Саба јави дека во напад со беспилотно летало биле убиени четворица припадници на Ал Каеда. До ова доаѓа откако Соединетите држави и неколку европски земји привремено ги затворија нивните амбасади во Северна Африка и на Блискиот Исток поради терористички закани. Според разузнавачки информации, биле пресретнати пораки од лидерот на Ал Каеда, Ајман ал Завахири до Насир ал Вухаиши, неговиот заменик во Јемен, за планирани големи терористички напади.
XS
SM
MD
LG