Достапни линкови

logo-print

Западните амбасади затворени поради закани од Ал Каеда


Британската амбасада во Јемен

Британската амбасада во Јемен

Западните новински агенции јавуваат дека пораките од страна на лидерот на Ал Каеда се причината поради која САД и неколку европски нации привремено ги затворија амбасадите во Северна Африка, Блискиот Исток и други земји. Предводникот на безбедносниот комитет Мајкл Меккол изјави дека заканите се едни од најуверливите од нападот во септември 2011 година. Наводно лидерот на Ал Каеда Ајман ал Завахрири испратил пораки до неговиот заменик во Јемен за спроведување на големи терористички напади.
XS
SM
MD
LG