Достапни линкови

logo-print

Одбележување на годишнината од нападот врз Хирошима


Жена се моли за жртвите од нуклеарниот напад врз Хирошима

Жена се моли за жртвите од нуклеарниот напад врз Хирошима

Илјадници луѓе во јапонскиот град Хирошима ја одбележуваат 68 годишнината од нуклеарниот напад врз земјата. Преживеани, нивни роднини и анти-нуклеарни активисти се собраа во паркот на мирот во градот во близина на епицентарот на нападот во 1945 година при кој загинаа околу 140 илјади луѓе.
Премиерот Шинзо Абе изјави дека е должност на Јапонија кој е единствената земја нападната со нуклеарно оружје да ги елминира таквите закани. Три дена по бомбата во Хирошима беше нападнат и Нагасаки.
XS
SM
MD
LG