Достапни линкови

logo-print

Руската влада против рок група поради уништување на знаме


Руското министерство за внатрешни работи отпочна кривична истрага за уништување на државно знаме откако член на американската рок група „Бладхаунд Генг“ напика руско знаме во гаќи за време на концерт во Украина. Согласно руските закони, омаловажување или уништување на државното знаме се казнува со една година затвор. Претходно, американскиот амбасадор во Русија Мајкл МекФаул преку социјаните мрежи ја опиша постапката на рокерот како грозна. По инцидентот, бендот мораше да го откаже концертот во Русија.
XS
SM
MD
LG