Достапни линкови

logo-print

Приведени двајца активисти во Белорусија


Двајца активисти од белоруската организација Висана беа приведени во Минск поради делење флаери со фотографија на лидерот на организацијата кој е во затвор. Алес Бјалјатски е во затвор од 2011 година за наводно затајување на данок. Тој учествуваше во формирањето на опозицискиот белоруски Народен фронт. Неговите подржувачи велат дека обвиненијата се со политичка позадина.
XS
SM
MD
LG