Достапни линкови

logo-print

Протести во Тунис


Десетици илјади Тунижани излегоа на улиците во знак на поддршка на умерената Влада предводена од исламистите. Саботните демонстрации во Тунис беа едни од најголемите собири видени во Тунис по Арапската пролет во 2011 година. Со слогани "Не за државни удари, ДА за избори", приврзаниците на владејачката партија Енахда се собраа на плоштадот до канцеларијата на премиерот. Владејачката партија ги повика поддржувачите на контроверзната влада да се приклучат на митингот и да ги поддржат еднонеделните масовни протести за соборување на владата.
XS
SM
MD
LG