Достапни линкови

logo-print

Анкара ги поттикнува турските бизнисмени да инвестираат во Грција


Министерството за економија на Турција ги поттикнува турските бизнисмени да ги искористат инвестициските можности во Грција и да инвестираат во оваа земја, пишува весникот „Хуриет Дејли Њуз“. Според весникот, министерството испратило инфракции до стопанските комори во Турција, во кое се објаснуваат можностите за инвестирање во Грција, која презема напори за надминувања на сериозната економска криза. Во дописот се наведува дека министерството подготвило список со 300 потенцијални проекти за инвестирање во различни сектори, како туризмот, недвижностите или прехранбената индустрија. Вредноста на секој од потенцијалите проекти е по околу два милиони евра.
XS
SM
MD
LG