Достапни линкови

logo-print

Иран се подготвува за инаугурацијата на Рохани


Со серија настани кои ќе се случуваат во Техеран во текот на викендов, Иран го инаугурира новоизбраниот претседател Хасан Рохани. Рохани денеска ќе се сретне со иранскиот врховен лидер Ајатола Али Каменеи со цел да ја добие неговата официјална поддршка. Според уставот на Иран, четиригодишниот мандат на Рохани започнува откако ќе го добие официјалното одобрување. Се очекува Каменеи да одржи и краток говор. Се уште не е јасно дали Рохани или претседателот во заминување Махмуд Ахмадинеџад ќе зборуваат на саботната манифестација. Предвидено е Рохани утре да даде заклетва на функцијата пред иранскиот парламент и странски претставници од 52 земји.
XS
SM
MD
LG