Достапни линкови

logo-print

ОН бара истрага за убиства на завореници во Сирија


Шефицата на Обединетите нации за човекови права Нави Пилај побара истрага за масовните убиства на бунтовници кои биле заробени во северниот дел на Сирија во текот на викендов. Таа додаде дека согласно сознанијата, 30 лица биле погубени, многумина од кои биле војници. Пилај побара одговорните да бидат соочени со правдата , додавајки дека бројот на загинати во немирите во текот на викендов е значително поголем од бројот на лица кои биле заробени и погубени.
XS
SM
MD
LG