Достапни линкови

logo-print

ОН бара ослободување на белоруски активист


од протестите за ослободување на Бјалјатски

од протестите за ослободување на Бјалјатски

Специјалниот известувач на Обединетите нации во Белорусија побара владата веднаш да го ослободи активистот за човекови права Алес Бјалјатски. Според Миклош Харасци, затворската казна на Бјалјатски претставува симбол за репресија на активистите за човекови права. Активистот, кој воедно помогна во основањето на опозицискиот Народен фронт, беше осуден во 2011 година за наводно затајување данок.
XS
SM
MD
LG