Достапни линкови

logo-print

Израел реагира на изјавата на Рохани


Хасан Рохани

Хасан Рохани

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека со своите коментари новиот ирански претседател го покажал вистинското лице. Хасан Рохани го нарече Израел рана која мора да се отстрани. Рохани, кој и официјално ќе ја превземе претседателската функција во недела, ја даде забелешката пред новинарите за време на прославата на деновите на Кудс во Техеран. „Зионистичкиот режим со години е рана на телото на исламскиот свет и раната треба да биде отстранета“ изјавил претседателот на Исламската република. Претходно, неговиот претходник Махмуд Ахмадинејџад рече дека наскоро ќе се случи регионална бура која ќе го искорени Израел.
XS
SM
MD
LG