Достапни линкови

logo-print

Јапонскиот министер кој ги фалеше нацистите не поднесува оставка


Јапонскиот министер за финансии Таро Асо

Јапонскиот министер за финансии Таро Асо

Јапонскиот министер за финансии Таро Асо одби да се повлече од функцијата по неговата изјава дека земјата би требало да го следи нацистичкиот пример и тајно да го смени уставот, пред другите да го сфатат тоа.
Асо и покрај протестите од соседните земји и активистите за човекови права изјави дека тој стои зад своите други забелешки и дека нема да поднесе оставка. Неговата изјава предизвика бран критики дома, но и во Јужна Кореја каде што се оценува дека Јапонија не ја научила лекцијата од нејзиното милитаристичко минато.
XS
SM
MD
LG