Достапни линкови

logo-print

Рахмон ќе потпише руската војска да остане во Таџикистан


Претседателот на Таџикистан Емомали Рахмон изјави дека ќе го потпише договорот со кој се продолжува руското воено присуство во неговата земја до 2042 година. Рахмон ја даде изјавата по средбата со неговиот руски колега Владимир Путин во Москва. Билатералниот документ првично беше потпишан во 2012 година но парламентот во Таџикистан одбиваше да го ратификува.
XS
SM
MD
LG