Достапни линкови

logo-print

Забелешки за неправилности на изборите во Зимбабве


Локална мониторинг група забележува на сериозни пропусти во парламентарните и претседателските избори во Зимбабве. Претседателот на Мрежата за изборна подршка во Зимбабве Соломон Звана изјави дека на еден милион луѓе не им било дозволено да гласаат. Многумина од гласачите кои биле спречени се од руралните средини каде противникот на актуелниот пшеф на државата има широка подршка. Инаку, гласањето се одвиваше без поголеми инциденти и без насилство.
XS
SM
MD
LG