Достапни линкови

logo-print

Јапонски министер ја фали нацистичка Германија


Јапонскиот министер за финансии Таро Асо

Јапонскиот министер за финансии Таро Асо

Јапонскиот министер за финансии Таро Асо ја повлече неговата изјава дадена деновиве дека Јапонија би требало да го следи нацистичкиот пример и тајно да го смени уставот, пред другите да го сфатат тоа. Станува збор за промена со која на јапонската војска ќе и се дадат поголеми овластувања. Оваа изјава на Асо кој е и вицепремиер предизвика бран критики дома, но и во Јужна Кореа каде што се оценува дека Јапонија не ја научила лекцијата од нејзиното милитаристичко минато.
XS
SM
MD
LG