Достапни линкови

logo-print

НСА имала пристап до огромна алатка за онлајн следење


Документите обезбедени од соработникот на американските разузнавачки служби Едвард Сноуден откриваат дека американската Национална агенција за безбедност имала пристап до огромна алатка за онлајн следење. Весникот „Гардијан“ објави дека станува збор за програмата XKeyscore која им овозможува на аналитичарите да пребаруваат без претходно овластување големи бази на податоци кои содржат мејлови и онлајн разговори на милиони поединци. Сноуден има аплицирано за привремена азил во Русија и веќе пет недели живее на аеродромот во Москва.
XS
SM
MD
LG