Достапни линкови

logo-print

ФБИ го повикал таткото на Сноуден да отпатува за Русија


Таткото на поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден изјави дека пред неколку недели добил барање од ФБИ да отпатува за Русија, каде неговиот син е заглавен во трансфер зоната на московскиот аеродром. Лони Сноуден во изјава за руските медиуми рекол дека сака да отпатува, но најпрвин побарал ФБИ да кажат што точно бараат од него. Едвард Сноуден е соочен со обвиненија за шпионажа и откривање на тајни информации за американските програми за меѓународен надзор. Неговиот татко смета дека Едвард треба да остане во Русија бидејки нема да има фер судење во Соединетите американски држави.
XS
SM
MD
LG