Достапни линкови

logo-print

Суспендирани затворски стражари во Пакистан


од нападот

од нападот

Властите во Пакистан суспендираа 27 полицајци кои се осомничени за неизвршување на службената должност, откако милитанти го нападнаа затворот во кој работеле и ослободиле 250 затвореници во северозападниот дел на земјата. Вооруените напаѓачи се пробија во затворот во градот Дера Исмаил Хан во понеделникот и убија 14 лица меѓу кои и 6 полицајци. По суспензијата на полицајците ќе следи истрага со цел да се утврди како милитантите успеале да упаднат во затворска институција во која се сместени околу 5.000 затвореници.
XS
SM
MD
LG