Достапни линкови

logo-print

САД ги заоструваат санкциите против Иран


Американскиот Конгрес расправа за проширување на санкциите против Иран поради неговата нуклеарна програма. Во претставничкиот дом деновиве треба да биде изгласан предлогот според кој би се вовеле натамошни рестрикции за извоз на нафтата од Иран, односно за уште милион барели дневно. Доколку помине овој предлог, можат да се очекуваат критики од Кина и од Индија, кои се најголеми увозници на иранска нафата, а веројатен е и растот на цените на нафтата на светските берзи.
XS
SM
MD
LG