Достапни линкови

logo-print

Откриено оружје на бродот од Куба за Северна Кореја


Властите во Панама откриле мотори за борбени авиони на запленетиот севернокорејски брод кој доаѓаше од Куба. Истрагата открила 12 мотори за Миг-21, како и некој тип на радарски уреди. Властите соопштуваат дека во бродот се уште има непребарани делови кои допрва треба да се истражат. Куба првично наведе дека бродот носел донација на шеќер за Северна Кореја, но откако беше пронајдено оружје, Хавана призна дека на бродот има „застарено“ оружје кои се носи во Северна Кореја на поправка. Владата на Панама побара од Советот за безбедност на ОН да го испита случајот поради загриженоста дека се крши ембаргото за оружје на Северна Кореја.
XS
SM
MD
LG