Достапни линкови

logo-print

Споменикот на Сталин повторно ќе биде поставен во Грузија


Грузиското министерство за култура најави дека ќе го реставрира споменикот на Јозеф Сталин и повторно ќе го подигне спомен обележјето во родното место на покојниот диктатор. Портпарол на министерството изјави деека споменикот ќе биде реставриран во Гори на 21 декември, на роденденот на Сталин. Обележјето беше срушено во 2010 година по наредба на претседателот Михаил Сакашвили, чиј мандат завршува во октомври годинава.
XS
SM
MD
LG