Достапни линкови

logo-print

Талибански напад врз затвор во Пакистан


Талибанските милитанти ја презедоа одговорноста за денешниот координиран напад врз еден затвор во северозападниот дел на Пакистан при што ослободиле повеќе од 250 затвореници. Полицијата во градот Дера Исмаил Кан соопшти дека пред почетокот на нападот имало неколку силни експлозии, најверојатно од поставени бомби под ѕидините на затворот. Во нападот загинале 14 луѓе, меѓу кои, шест полицајци. Се наведува дека меѓу ослободените имало и многу опасни терористи. До овие борби дојде во моментот кога пакистанскиот парламент се подготвува за денешниот избор на нов шеф на државата.
XS
SM
MD
LG