Достапни линкови

logo-print

Првични информации за новиот ирански владин состав


Иранските медиуми објавија листа со 33 имиња на владини фукнкционери кои ќе бидат членови на новиот владин состав на чело со новоизбраниот претседател Хасан Рохани. Официјализирањето на новиот владин состав се очекува во текот на неделава. Рохани го номинирал поранешниот министер за одбрана Мухамед Фороузадех за нов шеф на националниот безбедносен совет. Тој воедно може и да застане на чело на преговарачкиот тим за нуклеарната програма на Исламската република. Поранешниот ирански амбасадор во Обединетите нации Мохамед Зариф е номиниран за министер за надворешни работи, додека екс-министерот за нафта Бијан Занганех е предложен да се врати на старата функција.
XS
SM
MD
LG