Достапни линкови

logo-print

Ештон во Египет на средби со државниот врв


Шефицата за надворешна политика на Европската унија Кетрин Ештон во Каиро се сретна со шефот на армијата на Египет Абдел Фатех ал Сиси, човекот кој стои зад отстранувањето од власт на првиот демократски избран претседател Мухамед Морси. Ештон оствари средби и со министерот за надворешни работи Набил Фахми и потпретседателот Мухамед ел Барадеи. Египетското Муслиманско братство соопшти дека предвидено е средба на шефицата за надворешна политика на Унијата со претставници на партијата. За сега нема детали од разговорите кои се случуваат по убивањето на 70 демонстранти во Каиро викендов.
XS
SM
MD
LG