Достапни линкови

logo-print

Заглавен иранскиот увоз поради спор меѓу институции


Ирански државен службеник соопшти дека земјата го запрела увозот поради недостиг на готовина. Иранските медиуми ја пренесуваат изјавата на шефот на комисијата за увоз Махид Реза Харири кој изјавил дека во изминативе 25 дена нема доволно готовина за покривање на увозот поради спор меѓу централната банка и иранското министерство за економија. Тој предупредил дека доколку не се реши спорот, Иран ќе се соочи со недостиг на храна и лекови.
XS
SM
MD
LG