Достапни линкови

logo-print

Лојалистите на сиријскиот претседател го освоиле Хомс


Сиријските државни медиуми јавуваат дека лојалистите на претседателот Башар ал Асад освоиле дел од градот Хомс кој бил под контрола на бунтовниците. Според медиумските извештаи, планот за освојување на дел од третиот по големина град во земјата бил создаден пред еден месец и во акцијата учествувале вооружени трупи од либанската организација Хизбалах. Сиријската обсерваторија за човекови права базирана во Англија ги демантираше медиумските извештаи, соопштувајки дека се уште траат судирите во населеното место.
XS
SM
MD
LG