Достапни линкови

logo-print

Сноуден може да биде префрлен во цетар за бегалци


протести за подршка на Едвард Сноуден во Германија

протести за подршка на Едвард Сноуден во Германија

Претставник на руските миграциски служби изјави дека поранешниот соработник на американските тајни служби Едвард Сноуден може да биде испратен во центар за бегалци во близина на Москва, додека 29 годишниот хакер чека одговор на поднесеното барање за привремен азил во земјата. Шефицата на националниот миграцискои сервис Олга Кирилова додаде дека нема миграциски центри во главниот град. Во неделата организацијата соопшти дека не би било безбедно да му се дозволи на Сноуден слободно да се движи низ Москва доколку не му е одобрено барањето за азил. Американците бараат екстрадиција на хакерот кој е обвинет за шпионажа и откривање на доверливи информации. Сноуден повеќе од еден месец е заглавен во трансфер зоната на рускиот аеродром поради поништен пасош.
XS
SM
MD
LG