Достапни линкови

logo-print

Иран се жали на загуби од меѓународните санкции


Ирански државен службеник изјави дека поради меѓународните санкции, официјален Техеран морал да увезе вагони од кинеското метро за пренос на нафта. Иранскиот заменик министер за транспорт Амир Јафарпоур изјави дека владата порачала 315 вагони од метро системот на Пекинг. Тој додаде дека повеќе од милијарда американски долари од иранскиот извоз на нафта пропаднале поради меѓународните санкции.
XS
SM
MD
LG