Достапни линкови

logo-print

Бројот на жртви од вчерашните напади во Пакистан достигна 53


Властите во северозападниот дел на Пакистан соопштија дека бројот на жртвите од вчерашните двојни бомбашки напади се искачи на најмалку 53, а повеќе од 180 се повредени. Експлозиите се случија на ноќен пазар во Парачинар, главниот град на племенската област Курам, на пакистанско-авганистанската граница. Двете експлозии се случиле во време кога луѓето пазарувале храна за своите вечерни оброци. Пакистанските власти соопштија дека нападите биле извршени од страна на бомбаши-самоубијци на мотоцикли.
XS
SM
MD
LG