Достапни линкови

logo-print

ОН на состанок со сиријските опозиционери


Советот за безбедност при Обединетите нации организира неформална средба со претставници на главната сиријска опозициска група подржана од западните сили. Состанокот со Сиријската национална коалиција се случува зад затворени врати во штабот на Обединетите нации во Њујорк. Сиријскиот амбасадор во ОН Башар Јафари се побуни против средбата, прогласувајки го состанокот за илегален, поради тоа што Обединетите нации се уште ја признаваат актуелната власт во Сирија. Инаку граѓанската војна во земјата трае веќе 28 месеци.
XS
SM
MD
LG