Достапни линкови

logo-print

Кинеско јапонски спор за територии


Кинески патролни бродови денеска влегле во водите околу островите кои се под контрола на Јапонија и кои се причина за територијален спор меѓу двете земји. Јапонија веднаш побара тие да испловат од јапонските води на Источнокинеското море. Тензиите околу овие острови избувнаа во минатиот септември откако Јапонија купи неколку од нив од приватни сопственици. Право на овие острови бара и Тајван.
XS
SM
MD
LG